Když si biddujete o Jižní Afriku, tak trochu tajně doufáte, že dostanete Durban, abyste se mohli jít potápět se žraloky (a není to tak úplně vaše chyba, že vám ho teda dali, protože vy jste přece chtěli jenom na lvíčky do Joburgu a v životě byste přece neudělali takovou šílenost jako JÍT SE POTÁPĚT SE ŽRALOKY, že, logicky). Takže teď už jen stačilo přesvědčit pár členů posádky, že vstávat ve čtyři ráno je vlastně super nápad, protože kde jinde tohle zažijete, než tady. A mohli jsme vyrazit.
 
Cesta autem z hotelu trvala necelou hodinu, kterou někteří prospali, ale já byla tak natěšená, že jsem se radši bavila s řidičem, kolik jako lidí ti žraloci už sežrali a tak. Prý nikoho. Je to bezpečné. Takže cajk.
 
Po příjezdu na místo jsme se převlékli do slušivých neoprenů, dostali instrukce a šlo se na věc. Pokud chcete vidět žraloky, musíte vyjet na otevřené moře. Takže jsme pomohli odtlačit člun, naskákali dovnitř, rukama se chytili bočního lana a šlapky zastrčili do gumových úchytů v podlaze. Musím říct, že ten den byly až 7m vlny a než se nám vůbec podařilo rozjet se od pobřeží, chvíli to trvalo a párkrát jsme to museli zatočit zpátky ke břehu. Samotná jízda na člunu, která trvala asi půl hodiny, pro mě byla zážitkem sama o sobě. Krásně to házelo. Občas nás vlna vynesla hodně vysoko, takže nic pro někoho, kdo trpí mořskou nemocí a nemá rád horské dráhy. 
 

 

 

 

 
 
Když jsme dorazili na místo, začali naši průvodci bouchat do člunu a házet do vody potravu, čímž se snažili přivolat žraloky. Netrvalo to ani pár minut a začali jsme si všímat ploutví brousících kolem člunu. Přesně jako v Čelistech! Průvodci rozdali potápěčské brýle, spustili do vody klec a jednoho po druhém nás pomalu spouštěli dovnitř. Venku bylo něco přes 20 stupňů, ale voda byla příjemná. Zážitek potopit se pod vodu a vidět kolem sebe několik žraloků, kteří jsou opravdu jen pár desítek centimetrů od vás, je něco neskutečného. Da dum da dum dadumdadumdadum. 
 

 

 

 

 

V kleci se musíte držet rukama a nohama předem určené tyče a hlavně nic nevystrkovat ven, pokud o to nechcete přijít. Na pobyt v kleci máte asi 20 minut a můžete se potápět jak dlouho a jak intenzivně chcete. Takže já furt. Jsem rebel. Ostatní tak trochu dostali mořskou nemoc a postupně vylézali z klece, až jsem tam nakonec zůstala úplně sama, takže mám ty nejlepší fotky. Fotí vás jeden z průvodců, který je ve vodě volně a očividně ví, co má dělat. 
Viděli jsme několik žraloků černocípých (Blacktip Sharks) a žraloků krátkoploutvých (Spinner Sharks). K vidění bývá občas i více druhů, záleží na tom, jaké máte štěstí. 

 

 

 

 

 
 
Po samotném potápění jsem se vrátila zpátky na člun, kde už v mezičase celá posádka trpěla mořskou nemocí. Každý z jiné strany. Cesta zpátky byla tedy stejně zábavná už asi jenom pro mě. Nicméně kluky z Shark Cage Diving KZN v Durbanu rozhodně doporučuju. Odkaz tady: http://www.sharkcagedivingkzn.com/